Brødform 2 liter eller 8 små porsjonsformer
100 g tagatesse og 0,3 dl vann
3 dl laktosefri H-melk eller vanlig H-melk
5 dl laktosefri eller vanlig kremfløte
3 ss Finesse bakesukker
3 ss Fiber sirup Gold
2 vaniljestenger
5 store egg eller 6 små
Sett ovnen på 120 grader.
Ta tagatessen du skal ha til karamell i en kjele, ha ørlite vann sammen med den. Rør hele tiden og pass på så den ikke svir seg.
Hell den gyldenbrune karamellen opp i bunnen av en brødform. Trenger ikke dekke hele bunnen, det ordner seg selv under steking.
Pisk eggene lett sammen i en bolle,
Kok opp fløte/melk, finesse vakesukker, fiber sirup gold og vaniljestangen. Skrap ut frøene og ha hele stangen med også.
Avkjøl melkeblandingen. Når den er nesten helt avkjølt, ha den i bollen sammen med eggene og pisk den godt sammen. Hell blandingen gjennom en sil og rett i formen. Dette er for å få ut alle eggetrådene.
Stek karamellpuddingen i vannbad, ca 2 timer. Følg med mot slutten, den er klar når den fremdeles skjelver, men har begynt å stivne. Den stivner helt etter at den har kjølnet, gjerne over natten.
Skjær rundt kanten på formen, hvelv puddingen på et fat. Vær forsiktig så det ikke spruter karamellsaus over alt. Det beste er et fat med kanter, snakker av erfaring!
Server med stivpisket krem og karamellsausen.