Tapasbuffet

den

SALTKOKTE KANARIPOTETER MED RØD OG GRØNN MOJOSAUS

Dette trenger du:

  • 1 kg små poteter med skall
  • 2,5 dl havsalt

Rød mojosaus:

  • 1 glass grillet paprika
  • 3 fedd hvitløk, grovhakket
  • 1 knivspiss salt
  • 1 knivspiss spisskummen
  • 1 ts røkt paprikapulver, evnt vanlig paprikapulver for mildere smak
  • 1 ts eplecidereddik
  • 4 ss extra virgin olivenolje

Grønn mojosaus:

  • 1 ts sherreyeddik
  • 3 fedd hvitløk, grovhakket
  • 1 knivspiss salt
  • 1 knivspiss spisskummen
  • Frisk koriander, blader og stilker fra 1 potte
  • 4 ss extra virgin olivenolje

Slik gjør du:

  1. Legg potetene i en gryte.Hell på vann slik at det akkurat dekker potetene. Tilsett saltet. Kok opp og senk temperaturen til medium umiddelbart etter oppkok. La det småkoke til potetene er møre. Hell av nesten alt vannet, la det være igjen 1 cm. vann i gryten.
  2. Sett gryten tilbake på platen og kok opp. Senk temperaturen til lav etter oppkok. Saltet skal nå krystallisere seg rundt potetene og saltet legger seg som et fint lag rundt skallet. Vannet fordamper etter ca. fem minutter.
  3. Ta gryten av platen og dekk den med et kjøkkenhåndkle. La stå i ti minutter.
  4. Mojosauser: Ha alle ingrediensene, unntatt oljen, til den røde mojosausen i en beholder. Miks med en stavmikser mens du sper med olje. Smak til med salt.
  5. Lag den grønne mojosausen på samme måte.
  6. Server de saltkokte kanaripotetene med de to mojosausene.

 

Albondigas

Ingredienser

400 g karbonadedeig
200 g svinekjøttdeig
1 stk egg
4 stk glutenfrie loffskiver
1 dl tomatjuice
2 stk hvitløksfedd
0.33 stk chili, rød
0.5 stk gulrot
0.5 stk løk
1 stk selleristilk
1 ss paprikapulver
1 ts spisskummin
1 ts karri
0.5 ts gurkemeie
1 ts salt
Stk pepper, sort
kokosolje

Fremgangsmåte:

Bløtlegg loffskiver i tomatjuice. Finhakk grønnsakene og bland med de øvrige ingrediensene, for hånd, til en fast masse. Form små  boller  med  hendene  og  stek  dem  videre  i  kokosolje.  Trekkes  videre  i  krydret tomatsaus i  10  min.

Tomatsaus

Ingredienser

2 stk hvitløksfedd
0.33 stk rød chili
0.5 stk gulrot
0.5 stk løk
1 stk selleristang
1 ss paprikapulver
1 ts spisskummin
1 ts karri
0.5 ts gurkemeie
2 dl rødvin
8 dl hermetiske tomater
2 dl oksekraft
koriander
salt og pepper
sukrin gold

Fremgangsmåte:

Finhakk alle  grønnsaker  og fres dem i  kokosolje  i  5  min. Ha  i  de  tørre  ingrediensene  samt  rødvin  og  kok  inn  til  halvparten.  Tilsett  oksekraft,  tomatene,  salt,  pepper  og  litt  sukker.  Småkok  i  40  min.

Om du bruker sausen til albondigas, legg  bollene  i  sausen  og  la  dem  trekke  i  de siste 10  min,  ha  i  hakket  koriander.

IMG_2816

 

Kyllingtapas fra Andalucia

1 klype safrantråder
1 ss kokende lettsaltet vann
0,5 ts korianderfrø
0,5 ts spisskummenfrø
0,5 ts fennikelfrø
1 ts  paprikapulver
2 fedd hvitløk, presset
2 ss grovhakket, frisk oregano
1 stk laurbærblad, finhakket
2 ts rødvinseddik
2 ts olivenolje
salt
pepper, sort og nykvernet
400 g magert kylling kjøtt, uten skinn eller bein
olje til pensling

Slik gjør du det:

Bløt safranen i kokende lettsaltet vann i 10 minutter.

Ha koriander-, spisskummen- og fenikkelfrø i en stekepanne. Tørrstek det i noen sekunder, mens du rister pannen fra side til side til aromaen stiger. Knus de ristede krydderne i en morter og hell dem i en stor bolle.

Bland paprikapulver, safran med bløtevann, presset hvitløk, oregano, laurbærblad og eddik sammen med de malte krydderne. Tilsett olje, salt og pepper og bland det hele godt. Skjær kyllingen i 2,5 cm store terninger, ha dem i krydderblaningen og bland godt. Dekk til og la det hele stå til marinering i kjøleskapet i 2 timer. Bløtlegg 2 tre- eller bambusspidd per porsjon du lager i kaldt vann i minst 30 minutter.

Træ kyllingbitene på spiddene og krydre med salt og pepper. Grill kyllingspiddene over direkte middels varme i 8-10 minutter; vend en gang etter halvgått tid.

Bruschetta

ca 10 skiver glutenfri pariserloff eller landbrød
God olivenolje til pensling
2 hvitløksfedd
3 store tomater
6-7 store blader fersk basilikum
Nykvernet pepper
Maldonsalt
1 ss olivenolje til tomatene

1. START MED TOMATBLANDINGEN
Det er nok mange som lager tomatblandingen til slutt, men det er den du bør starte med. Det gir nemlig smakene i tomatblandingen tid til å sette seg, og du får en rikere smak.

2: FJERN TOMATKJERNENE
Del tomatene i to, fjern kjernen og hakk tomatene i biter. Finhakk hvitløksfeddet, og rull basilikumbladene sammen før du finsnitter dem. Bland tomatbiter, hvitløk og basilikum sammen i en bolle, og hell over olivenolje. Smak til med nykvernet pepper og maldonsalt. La tomatblandingen stå og godgjøre seg i kjøleskapet mens du lager til resten.

3. DEL LOFFEN PÅ SKRÅ
For å få størst mulig overflate til toppingen, bør du skjære loffen på skrå. Hver skive skal være på omtrent 1 centimeter i tykkelse

4. PENSLE MED OLIVENOLJE PÅ BEGGE SIDER
For å få skikkelig sprøtt brød, bør du pensle brødet med olivenolje. Ikke kun på èn side som mange gjør – men på begge sider. Da får du dobbelt sprøhet både på topp og bunn, og slipper en bløt underside på brødet.

Legg brødskivene på et stekebrett med bakepapir, og stek i ovnen på 180 grader i 6-8 minutter til de er gylne.

5. GNIKK MED HVITLØK
Når skivene er ferdige i ovnen, er det tid for å gi brødet skikkelig hvitløkssmak. Del hvitløksfeddet i to, og gni snittflaten mot overflaten til brødskivene. Den ru overflaten til brødet sørger for at hvitløk fordeler seg godt inn i brødet.

6. FORDEL TOMATBLANDINGEN
Hent tomatblandingen fra kjøleskapet, og fordel den på toppen av brøskivene. Server umiddelbart!

IMG_2802

Scampi stekt i chili, hvitløk og olivenolje

1 pk. rå scampi uten skall
2-4 røde chili
2-4 kinesisk hvitløk
olivenolje

Slik gjør du;

Skrell scampi, hakk chili (jeg tar ut frøene) og hakk hvitløk. Legg ingrediensene i en pose og hell i olivenolje (ca. 0,5-1 dl). Om tid la dette ligge i et par timer å marinere seg.
Sett på stekepanne og varm opp, hell i ingrediensene. Stek til scampiene forandrer farge fra grå til rosa/oransj

Serveres varme.

Chorizotapas

INGREDIENSER:

225 g chorizopølse
3 ss fibersirup gold
2 fedd hvitløk
0,5 ss sitronsaft

FREMGANGSMÅTE:

  1. Fjern evnt. skinn fra pølsa, skjær den i litt tykke skiver og finhakk hvitløk.
  2. Fres pølsebitene til de er sprø i kantene på middels varme i ei stekepanne. Tøm av fett som blir igjen i panna.
  3. Ha over hvitløk og la det steke til hvitløken er myk. Hell over sukrin gold og sitronsaft. Stek på svak varme under omrøring i et par minutter. Server mens pølsa fremdeles er varm

 

Sprek grønn salat

1 l diverse sorter salatblad
100 g grønne druer
1 stk grønn paprika
4 stk vårløk
2 stilk stilkselleri (stangselleri)
10 bladhakket frisk basilikum
2 dl hakket ruccula
50 g pinjekjerner

Vask og riv salatbladene.
Finhakk vårløk og stilkselleri. Skjær paprikaen i tynne strimler og del de grønne druene i to. Bland alt sammen i en stor bolle.
Rist pinjekjernene i en tørr stekepanne så de får en gylden og fin farge.
Dryss over ristede pinjekjerner før servering.
Server salaten til pølser, fisk eller kylling.

GASPACHIO

1 stk slangeagurk
1 stk rød paprika
0.5 stk fersk rød chili
4 stk finhakket hvitløk
1 stk boks hermetiske tomater
1 ts tomatpuré
1 ts pepper
1 ts salt
5 dl iskaldt vann
3 ss rødvinseddik
2 ss olivenolje
1 stk gul paprika
0.5 stk potte frisk basilikum
2 ss olivenolje

Del opp alle grønnsakene i biter og bland inn finhakket chili.
Fres hvitløken i olje, pass på at den ikke får farge.
Ha grønnsakene, tomatene og tomatpureen i pannen med hvitløken og stek til grønnsakene blir blanke.
Kjør grønnsakene med stavmikser eller i foodprocessor mens du tilsetter iskaldt vann.
Smak til med salt, pepper og eddik.

Server suppen kald i kalde skåler eller i glass. Topp med finhakket gul paprika, basilikum og litt olivenolje.

 PESTOBRØD (glutenfritt)

150 g smør
6 dl melk
1 pk fersk gjær
1 1⁄2 ts fiberhusk
250 g Jyttemel
500 g semper mix
2 ts salt
1 ss sukrinmelis
1 ts bakepulver

Fyll:
1⁄2 glass pesto
1 stk egg

  1. Smelt smør, ha i melk og varm blandingen opp til den er fingervarm (37 °C).
  2. Ha i gjær og fiberhusk, rør blandingen sammen og la det svelle i 5-10 minutter.
  3. Bland sammen mel, salt, sukker og bakepulver i bollen til en kjøkkenmaskin. Hell i væsken og elt deigen godt sammen. Du kan også elte deigen for hånd. Dekk bollen med et klede og la den heve til dobbel størrelse.
  4. Kjevle deigen ut til et stort rektangel. Smør pesto utover deigen i et tynt lag.

Varier gjerne fyllet. Rød pesto, tapenade, sjokolade, urte- eller kryddersmør gir også spennende smaker på brødet.

  1. Rull sammen deigen på samme måte som til en rullekake, og skjær rullen i to på langs. Flett deretter de to delene sammen, se til at snittflaten kommer opp, da vil du få et fint mønster på brødet ditt.
  2. Smør en brødform. Del fletten i to slik at den passer i brødformen og legg flettene oppå hverandre i formen. Etterhev i ca. 20 minutter.
  3. Forvarm stekeovn til 225 °C. Pensle brødet med et sammenvispet egg. Stek brødet på nederste rille til det har fått en fin gyllen farge og er gjennomstekt, 30-40 minutter.

Glutenfri focaccia, se link

Aioli

  • 4 stk eggeplommer
  • 1 ss sitronsaft eller vineddik
  • 1 ts dijonsennep eller annen sennep
  • 2 båt presset hvitløk
  • 4 dl nøytral matolje
  • ¼ ts salt
  • ¼ ts pepper
  1. Bruk en bolle som ikke er for stor og vid og en god visp. En hurtigmikser er også fin å bruke.
  2. Rør eggeplommer med salt til de er lyse og tykke. Bland inn krydder og hvitløk, og halvparten av sitronsaft/eddik.
  3. Spe forsiktig med oljen mens du fortsetter å vispe – en teskje av gangen er nok. Øk etter hvert mengden olje. Pass på at aïolien hele tiden er glatt og blank. Blir den for tykk kan du justere konsistensen med litt vann.
  4. Smak til med krydder og sitron/eddik.
  5. Ferdig aïoli skal være så tykk at den holder fasongen.

Oppbevar aïolien mørkt og kaldt i tette glass. Den er holdbar i minst to uker.

Hummus med paprika og soltørkede tomater

  • 2 grillede paprikaer på glass, tørkes godt
  • 4 soltørkede tomater
  • 1 boks kikerter
  • 3 ts tahini
  • 1 fedd hvitløk
  • 1 dl olivenolje
  •  1 ts spisskummin
  • 0,5 ts salt
  • sitronsaft

Miks sammen paprikakjøtt, soltørkede tomater, avrente kikerter, tahini, hvitløk, olivenolje og krydder i en blender eller med en stavmikser.

Smak til med sitronsaft

IMG_2804